Koupelna - příprava rekonstrukce
Jak začít
Řešení koupelny je často rozhodnutím na desítky let nebo i na celý život. Zatím co styl ložnice nebo obývacího pokoje můžete změnit v průběhu několika hodin, změna image koupelny se neobejde bez poměrně pracných stavebních zásahů. Dříve než se spustíte do bourání nebo do výběru nových zařizovacích prvků, je třeba si dobře promyslet, co vlastně od své koupelny požadujete. Nemáte-li v tom úplně jasno, odpovězte si nejprve na pár otázek, které vám pomohou udělat si správnou představu:
- Kolik lidí bude koupelnu používat?
- Jsou v domácnosti děti?
- Budou koupelnu používat starší lidé nebo pohybově handicapovaní?
- Kdo bude koupelnu uklízet?
- Je koupelna dostatečně velká, nebo jí chybějí potřebné rozměry?
Začněte průzkumem trhu
Novou koupelnu byste ve svých představách měli mít hotovou ještě předtím, než začnete bourat tu starou. Vaše představy přenesou do počítače projektové firmy nebo koupelnová studia.
Vana, umyvadlo, záchod, baterie, obklady a další vybavení jsou ideální příležitostí k tomu, jak při renovaci koupelny ušetřit.
Obchody dnes nabízejí široký výběr zařizovacích předmětů – najdete zde mnoho produktů v různých cenových kategoriích.
Například za umyvadlo můžete zaplatit 1 500 korun, ale i 50 000. Budete-li však rozumní, trpělivý a projdete-li několik obchodů, můžete ušetřit tisíce korun. Dobře ale zvažte, na čem budete šetřit, aby to nebylo na úkor kvality.
Pokračujeme odborným návrhem
Svou vysněnou koupelnu si na papír můžete nakreslit i sami. V takovém případě je však třeba dát pozor na to, jak velké změny plánujete.
Některé totiž nebude možné zrealizovat, případně jen za cenu mnoha kompromisů.
Kvalitní projektanti, kteří se rekonstrukcemi koupelen zabývají, znají triky, jak do malého prostoru, který bývá obvykle k dispozici, co nejlépe umístit vanu, sprchový kout nebo pračku.
Kromě toho znají i předpisy a normy, které je třeba při rekonstrukci dodržovat, abyste se nedostali do nepříjemností se sousedy nebo úřady.
Původní stav - průchozí jádro
Umyvadlo ROSA, vana AVOCADO
Umyvadlo ROSA, sprchový kout, pračka
Koncepty pro malé koupelny
Velikost
Rozměry koupelny se určují podobně jako v případě kuchyní, podle rozměrů zařizovacích předmětů a prostoru potřebného pro jejich používání. Na to, abyste se mohli naklonit nad vanu nebo se pohodlně umýt v umyvadle, potřebujete 65 až 70 cm průchodné šířky.
Aby za vámi mohla projít další osoba, je za potřebí dalších 60 cm.
Z toho vyplývá, že do koupelny minimálních rozměrů (1,4 x 1,7 m, případně 1,6 x 1,6m), které však vůbec nevyhovují současným prostorovým požadavkům, se pohodlně vejde maximálně jedna osoba.
V případě že máte vedle koupelny komoru či jiný víceméně nevyužívaný prostor, je rozumné přemýšlet o zvětšení koupelny právě o tuto místnost. Můžete tak získat i velmi důležitý úložný prostor, který je třeba zvláště ve větších rodinách.
Vana nebo sprchový kout?
Mnozí lidé si ze začátku neumějí představit, že by se měli vzdát vany. Nakonec však zjistí, že se i tak většinou jen sprchují, přičemž postříkají celou koupelnu a navíc riskují nebezpečný pád.
Především pro starší osoby je mnohem pohodlnějším a bezpečnějším řešením sprchový kout nebo sprchová kabinka se sedací plochou. Navíc i nadstandartní sprchový kout ušetří ve srovnání s vanou více místa v koupelně.
Získaný prostor můžete použít například pro instalaci bidetu nebo v případě početnější rodiny pro umístění druhého umyvadla, díky němuž nebudete muset každé ráno stát frontu před koupelnou.
Pokud však máte menší děti, zvažte, zda stojí za to ochudit je o koupelnová dobrodružství ve vaně. Kromě toho je zde i početná skupina lidí, pro které je dlouhá horká koupel životní nutností, případně i zdrojem skvělých nápadů.
Vše je záležitost centimetrů
Umyvadla
Jedním z nejdůležitějších a nejčastěji využívaných zařizovacích předmětů v koupelně je umyvadlo. Jeho šířka se může pohybovat v rozmezí 35 až 130 cm a hloubka 37 až 55 cm.
Montážní výška pro člověka průměrného vzrůstu je 85 cm.
Před umyvadlem musí být dostatek místa na předklon, pohyb rukou při mytí a na utírání. Současná moderní umyvadla s čistými, geometrickými a funkčními tvary a nadčasovým vzhledem jsou výsledkem hry s proporcemi.
Vybrat si můžete z různé tloušťky materiálu, hloubky umyvadel, šířky okrajů, variant umístění či způsobu montáže (zavěšené se sloupem, polosloupem, případně zabudované do koupelnové skříňky.
Vany
Její délka vyhovuje tehdy, pokud se shoduje s výškou, v níž máte ramena. Zabudované vany mají délku 125až 180 cm, šířku 68 až 75 cm.
Úroveň pohodlí při koupání vám zvýší různé doplňky v podobě podhlavníků, poliček na houbu, mýdlo a pomůcky používané při koupání nebo držáky na noviny, časopisy či dokonce na sklenice s nápojem.
Ideální výška okraje vany měřená od úrovně podlahy je 45 až 50 cm. Velmi často je ale vana usazena výš z důvodů nutných k napojení sifonů do hlavních odpadů stupaček.
Kolem vany, která se využívá i ke sprchování, se doporučuje umístit sprchový závěs nebo prosklenou zástěnu.
Sprchové kouty
Sprchové kouty se obvykle používaly tam, kde nebyl dostatek místa pro běžnou vanu. Sprchový kout šetří kromě místa i vodu.
Při sprchování stačí asi desetina množství vody, kterou spotřebujete ve vaně při klasické koupeli. Vhodná velikost sprchového koutu je 90 x 90 cm, ale optimální 90 x 120 cm.
Hlavní tvary sprchových koutů jsou čtvercové, obdélníkové a čtvrtkruhové.
Vedle velikosti a formátu je třeba zvolit především vhodnou výšku vaničky a materiál. Kromě smaltu a akrylátu se dnes poměrně často objevují už i keramické vaničky či litá provedení, třeba z mleté žuly a mramoru.
Keramika a lité materiály jsou sice dražší, ale také hodně odolné a snadno se udržují.
Vaničky mohou být také zapuštěné do podlahy, ale je nutné zjistit jestli to konstrukce podlahy umožňuje. Zvážit bývá nutné hloubku vaničky, ale i výšku sifonu, který se musí vejít pod odpadní otvor.
Na tento problém patrně narazí obyvatelé panelákových bytů, kteří se rozhodli zrekonstruovat koupelnu a vanu nahradit sprchovým koutem s plochou vaničkou. Aby odpad dosáhl požadovaný sklon, musel by instalatér vyměnit příslušnou odbočku, jenže to bývá většinou možné jen od sousedů o patro níž.
Zde bývá řešením výše položená vanička, případně vyzděná sprchová vanička, obložená keramickým obkladem a se zapuštěným sprchovým žlabem a roštem.
Záchod
Samostatně stojící záchodové mísy pomalu střídají zavěšené se skrytou nádobkou na vodu a s dvojitým splachováním na úsporu vody.
Toto řešení kromě úspory místa, snazší údržby a šetření s vodou přináší i velmi estetické řešení do koupelen a záchodů.
Podle typologických pravidel by mělo být z obou stran záchodu po nejbližší zařizovací předmět nebo stěnu asi 15 až 20 cm.
Při průměrné šířce záchodové mísy 40 cm je tedy celková minimální šířka místnosti 70 až 80 cm. Místnost by měla být hluboká minimálně 80 cm, jestliže se dveře otevírají směrem ven, a 110 cm, jestliže se otevírají směrem dovnitř .