Jádro typ E

Bytové jádro E nebo E+kk umožňuje asi největší škálu různých řešení, dispozičních přesunů a variant.

Možné varianty jsou podobné jako u typu H - zachovat původní dispozici, zvětšit jádro (většinou do kuchyňského koutu), případně přesunout kuchyni (kuchyňskou linku) do prostoru kuchyňského koutu.


Varianta 1 (E1) - původní

Zůstane zachován půdorys stávajícího stavu a změní se konstrukční materiály jádra (Ytong/sádrokarton). Může dojít k výměně keramiky a sanitárního vybavení, vana za sprchu, WC kombi za závěsný klozet, různá tvarovaná umyvadla např od fy RAVAK. A samozřejmě různě v prostoru koupelny umístěny.

Některé možnosti přikládáme zde:


Varianta 2 (E2)- změna koupelny - rozšíření o prostor původní linky 

Velmi častá je varianta přesunutí kuchyňské linky do prostoru k jídelnímu stolu - linka tvar L, nebo I.

Pokud to dispozice bytu umožňuje je možné koupelnu rozšířit o prostor ve kterém se nachází současná linka.

Rozšířit koupelnu můžeme buď jen o rozměr kuchyňské linky, tak že nadále zůstane průchozí prostor, nebo se využije celý prostor bývalé linky včetně místa před ní. Do kuchyně je přístup přes vedlejší pokoj, což bývá zpravidla obývací pokoj viz varianta 3.

Linka se otočí o 90° a dle uspořádání bytu je buď rovná, nebo již zmíněné tvaru L.

Lze také při této variantě spojit koupelnu s WC. U této varianty lze mít dveře buď v chodbičce do kuchyně, nebo také vstupovat přes WC.

Ukázka rozšíření koupelny, ale se zachovaným průchodem


Varianta 3 (E3) - změna obvodových stěn jádra - rozšíření o celý rozměr kuchyně

popis viz předchozí verze


Varianta 4 (E4) - uzavření linky z jedné strany

Linka zůstane na původním místě, ale ze strany vstupní chodby se uzavře stěnou, čímž se dá využít získaný prostor pro ledničku, případně udělat linku do tvaru L


Varianta 5 (E5) - otočení bytového jádra

Bytové jádro se otočí okolo revizní šachty (stupaček). Původní průchod do kuchyně (kolem kuchyňské linky) se posune hned ke vchodovým dveřím.

Tento model se hodí pro typy bytů, u kterých je obvodová stěna bytu naproti vchodovým dveřím. (Vstupní chodba je ohraničena - vlevo/vpravo je pokoj(e), jádro - vpředu vstupní dveře - vzadu obvodová zeď.