Bytové jádro - historie
Bytová jádra se vyráběla ve dvou konstrukčních typech. Nejrozšířenější varianta, která z 95% zasáhla trh, jsou bytová jádra vyrobená jako tzv. lehká prefabrikace. Stěny kompletu byly sestavovány z polystyrenových desek, dřevěného rámu a na opláštění se ve vysoké míře používal umakart.
Druhou, méně rozšířenou variantou, jsou bytová jádra železobetonová. Ta trh zasáhla z 5% a byla vyráběna ve dvou typech – jako stavebnicová bez stropu a podlahy, nebo také jako kompaktní monobloky včetně podlahy a stropu. Největší výhodou těchto jader je jejich delší životnost, nevýhodou je vysoká hmotnost oproti jádrům z lehké prefabrikace – umakartovým.
Nejrozšířenější bytová jádra v Brně
Bytová jádra se celorepublikově vyráběla v mnoha různých typech.
Lehká prefabrikace: B-2, B-3, B-4, B-6, B-63, B-7, B-9, B-10, B-10 M
Železobetonová: H-3, H-10, SKB 1,2, ŽB
Většina vyjmenovaných typů bytových jader měla ještě další varianty, které byly zabudovány do různých stavebních soustav (typ panelového domu).
Zaměříme se na nejrozšířenější bytová jádra používaná v Brně. Jednotlivé zobrazené modely se mohou dispozičně i rozměrově lišit od jádra, které máte doma, ale pro rychlou orientaci to postačuje.
Vizualizace 3D typů bytových jader - původní stav
Zjistěte, který typ bytového jádra máte a na "Návrh bytového jádra" můžete najít některá řešení pro Váš typ bytového jádra.